10/12/2007 - 12:26

Kárpótlás Torinóért

Kárpótlás Torinóért - Sífutás
Reuters

Történelmi cseh siker született a davosi Világ Kupa hétvégén, hiszen a Milan Sperl, Martin Jaks, Lukas Bauer, Martin Koukal összeállítású cseh sífutó váltó története során először nyert versenyt.

Soha korábban sem a csehszlovák, sem pedig cseh váltó nem tudott még aranyérmet nyerni váltóversenyben. A cseh(szlovák) sífutó sport legnagyobb sikerét még 1933-ban az innsbrucki világbajnokságon érte el, amikor ezüstérmes lett a férfi váltó. Emellett még egy olimpiai bronzérem 1988-ból a termése, amely mellett korábban csak a dobogó harmadik fokáig jutottak a Világ Kupában is. A tavalyi szezonban már érett a siker a számukra, hiszen a svédországi Gallivare-ben rendezett versenyen harmadik helyen végeztek, ráadásul bíztató versenyzéssel.

A torinói olimpián is hasonló meglepetésre készültek a csehek, mint a mostani, de akkor egy adminisztratív hiba a váltó éremesélyébe került. Történt ugyanis, hogy a cseh csapat menedzsere (akit a botrány után el is küldtek), Kvetoslav Zalcik tévedésbol a nagyszeru Milan Sperl helyett a sprinter Dusan Koziseket írta be befutó embernek a nevezéskor. Így a csehek az utolsó váltásnál hiába álltak még a harmadik helyen, a tapasztalatlan, 22 éves Kozisek végül két perc hátránnyal csak a kilencedik helyen tudott bejönni a célba.

A mostani siker némiképp kárpótlás tehát a csehek számára a torinói bukásért, hiszen ezúttal minden körülmény mellettük szólt. Abszolút nekik kedvezett a verseny lefolyása, hiszen meglehetosen lassú tempó és taktikai verseny jellemezte a 4x10km-es futamot. A gyakori, de nem meggyozo és elegendo ritmusváltások nem voltak elegendoek ahhoz hogy a gyengébb váltókkal rendelkezo csapatok leszakadjanak, így végig az élmezonyben tudott haladni például a kazah vagy az utóbbi idoben nem túlságosan eros finn négyes is.

Egészen páratlan befutót láthatott amúgy a svájci közönség, hiszen a célegyenesbe még tíz (!!) váltó együtt fordult be, amire nem volt még példa sohasem, a célban pedig heten küzdöttek az érmes helyezésekért. Az elso helyezett csehek és a hetedik helyezett kazahok között mindössze 3,4 másodperc volt végül a differencia. A németek a végén nem szóltak bele az érmek alakulásába, mivel Tobias Angerer a az utolsó kanyarban egyensúlyát veszítve bukott és végül csak a tizedik helyre jött be.

Amióta a férfiaknál sífutóváltóban hivatalos versenyeket rendeznek olimpián, világbajnokságon és a Világ Kupában (ez 1933 óta összesen 146 versenyt jelent), a mostani volt a csehek elso gyozelme.