29/12/2011 - 17:03 - Updated 29/12/2011 - 17:10

Kowalczyk és Northug nyerte a prológot

Kowalczyk és Northug nyert - Sífutás
dpa

Mindkét versenyen kevesebb, mint egy másodperc döntött a Tour de Ski sorozat prológjain Oberhofban

A németországi Oberhofban a nők 3,1 km-es prológjával kezdődött el csütörtökön délután a 2011/12-es Tour de Ski sorozat. A kilenc szakaszból álló verseny első állomásán a 74 fős női mezőnyben a lengyel Justyna Kowalczyk volt a leggyorsabb, aki a célban mindössze 0,4 másodperccel előzte meg a sorozat nagy esélyesét a norvég Marit Björgent. A harmadik legjobb idővel nagy meglepetésre a svédek sprintere, Hanna Brodin ért be a célba. A versenykiírás értelmében az első három helyezett (15, 10 illetve 5 másodperces) jóváírást kapott a szakasz végén, így az összetett versenyben vezető Kowalczyk 5,4 másodperces előnnyel várhatja a pénteki második szakaszt.

Kowalczyk ezzel a hetedik szakaszát nyerte meg a Tour de Ski versenyek történetében, ezzel pedig utolérte a vonatkozó örökrangsor élén álló finn Virpi Kuitunent. "Megleptem magam is azzal, hogy ennyire jól mentem. Pedig nem volt könnyű számomra a pálya, így előzetesen az ötödik hely környékére vártam csak magam" - nyilatkozta a díjátadást megelőzően a lengyelek összetett Világkupa győztese. A nők számára pénteken egy 10 km-es klasszikus stílusú verseny következik hendikep indítással, amelyet az Eurosporton 14.15-től élőben közvetítünk.

6. Riitta-Liisa Roponen (finn) +6,3 mp

A sífutók hatodik alkalommal sorra kerülő Tour de Ski versenyén a férfiak prológját is megrendezték csütörtökön délután, ahol a női futamhoz hasonlóan szintén szoros befutó volt. A győzelmet végül az utolsóként induló Petter Northug szerezte meg, aki mindössze hét tized másodperccel volt jobb, mint az összetett versenyben fő riválisának gondolt Dario Cologna. A svájci síző remekül ment, már-már győztesnek is volt tekinthető, de végül Northug is nyolc percen belül ért célba és megelőzte a svájcit. A harmadik legjobb időeredményt a francia Maurice Manificat érte el. A férfiak prológján is (15, 10 illetve 5 másodperces) időjóváírást kaptak a dobogósok, így Northug a pénteki 15 km-es klasszikus stílusú versenyben 5,7 másodperces előnnyel indulhat majd. Az ugyanakkor a korábbi évek tapasztalata alapján várható, hogy ezen a szakaszon összerázódik a mezőny és egy tömegrajtos indítású versenyhez hasonló versenyt láthatunk majd. Ezt a futamot az Eurosporton pénteken délután negyed négytől kezdődően élőben közvetítjük.