Extrém Síelés

09/03/2009 - 16:14

Freestyle VB Mogul

Freestyle VB Mogul - Extrém Síelés

Uemura és Deneen világbajnok, Kearney es Bilodeau érmet sem szerzett a világ legnehezebb pályáján

Eurosport 2009-03-09

A szakma egyöntetű véleménye szerint az inawashirói buckasí pálya a legnehezebb a világon. Ráadásul a délelőtti órákban megrendezett selejtező idején még jéggé volt fagyva az egész, csak úgy csillogott rajta a jég. Várható volt tehát, hogy sokaknak meggyűlik majd a baja vele, de nagy meglepetésre a pálya az idei szezon legjobbjaiból szedte az áldozatait. A hölgyeknél nem jutott a döntőbe a szakági világkupában szinte csak matematikailag behozható előnnyel vezető amerikai Hannah Kearney. Az uraknál a világkupa két éllovasa, a kanadai Alexandre Bilodeau és a francia Guilbault Colas bejutott ugyan a döntőbe, viszont mindketten rontottak, így a dobogó közelébe sem jutottak.

Hannah Kearney, a 2005-ös világbajnok kiesésével megjósolhatatlanná vált a döntő végeredménye. Úgy tűnik, a hazai pálya és közönség hatalmas erőt adott a veterán Aiko Uemurának, aki nemcsak a leggyorsabb volt, de a fordulókra és az ugrásokra is a legmagasabb pontszámot kapta, így abszolút megérdemelten győzött. Uemura már 1996 óta indul a mogul világkupában, tavaly ő vihette haza a szakági kristálygömböt egy 5 győzelemből álló szezonvégi hajrát követően. Idén is többször állt már dobogón, győzni is tudott egyszer, jelenleg harmadik a világkupában Kearney és Jen Heil mögött. Világversenyeken azonban eddig valahogy sosem jött ki számára igazán a lépés. Bár már három olimpián indult, érmet nem tudott szerezni. Világbajnokságokról már van érme, két bronz: az egyik egyéni (2001 Whistler), a másik duál mogulban (2005 Ruka). Most végre összejött neki a győzelem, ezzel ő az első japán síző, aki aranyérmet nyert szabadstílusú világbajnokságon.

Uemura mögött a 2006-os olimpiai bajnok kanadai Jennifer Heil végzett a második helyen, aki ezzel 2007 után ismét „csak” ezüstérmes. A bronzot a cseh Nikola Sudova szerezte meg, neki ez az első világbajnoki érme.

Az uraknál még ennél is nagyobb meglepetés született. A világkupát idén szinte uralták a kanadaiak: két futamon is „lesöpörték” a dobogót, Alexandre Bilodeau pedig egy versennyel a vége előtt már bebiztosította győzelmét a szakági világkupában. Ehhez képest Bilodeau a pálya középső részén rontott, így csak a nyolcadik helyen végzett. Honfitársa, a világbajnoki címvédő Pierre-Alexandre Rousseau a döntőbe sem jutott. Szintén rontott a döntőben a világkupában második helyen álló francia Guilbault Colas. Akárcsak Bilodeau, ő is a apálya középső részével nem tudott hiba nélkül megbirkózni. Hogy akkor ki nyert?

Valaki, aki még a világkupában sem nem nyert versenyt soha. Aki a verseny előtt egyszer sem síelte végig a pályát teljes hosszában. Aki négy nappal ezelőtt tanulta azt a trükköt, amit a felső ugratón bemutatott, de az alsó trükkjével is hetek óta szenvedett. Akinek nem volt az idei szezonban olyan versenye, ahol legalább egyszer ne bukott volna. Ő az amerikai Patrick Deneen. Az új világbajnok.

Deneen 9 hónaposan tanult meg járni, 11 hónaposan már sílécen állt. Alpesi sível is próbálkozott, de hamar átnyergelt a freestyle-ra. A versenyszerű lovassportot is feladta, hogy a mogulra tudjon koncentrálni. 16 évesen, 2004-ben válogatták be az amerikai csapatba. Tavaly ő volt az év újonca a FIS világkupában. Most pedig világbajnok, 22 évesen.

Az ezüstérmet a finn Tapio Luusua szerezte meg, aki végre már nem csak a selejtezőben tudott jó eredményt elérni. Az élete első világbajnokságán induló Vincent Marquis révén azért a kanadaiak csak begyűjtöttek egy bronzérmet, bár Marquis csak 4 század ponttal előzte meg a japán Nobuyuki Nishit.

A világbajnokság a vasárnapi duál mogul döntőkkel zárul, ahol talán az esélyesek is szóhoz jutnak majd.